poniedziałek, 10 września 2018

10 książkowych pierwowzorów filmowych hitów, o których nie mieliście pojęcia cz. 1


Są takie filmy - czasem lepsze, czasem gorsze - które oglądam nie wiedząc nawet, że nie jest to oryginalny pomysł reżysera, scenarzystów etc. Okazuje się, że wiele z tych obrazów ma swoje książkowe odpowiedniki, często powstałe wiele lat wcześniej. Dziś przed wami 10 takich książek i ich filmowych adaptacji.  

10. Pierwsza krew – David Morell (1972)
Znacie tą historię? Weteran z wojny wietnamskiej wraca do ojczyzny, aby rozpocząć nowe życie. Ameryka nie wita go jednak z otwartymi ramionami. Społeczeństwo też spogląda na niego nieufnie, a czasem nawet wrogo. Bohater nie radzi sobie z otaczającym go światem oraz z powracającymi traumatycznymi wspomnieniami z wojny. Owy weteran nazywa się John Rambo i nie wykreował go Sylvester Stallone, a David Morell na kartach swojej powieści.


Adaptacja: Rambo: Pierwsza krew – Sylvester Stallone  (1982) 






9. Planeta małp – Pierre Boulle (1963)
 Dwóch ziemian rozbija się na obcej planecie. W pierwszym kontakcie spotykają rdzennych mieszkańców, ludzi podobnych im samym, choć mniej rozwiniętych. Jak się później okazuje ci pierwotni ludzie są podrzędną formą życia, a władzę nad nimi sprawują inteligentne małpy. Jeden z rozbitków stara się przekonać małpy, że nie jest tylko bezrozumnym zwierzęciem. Co poniekąd mu się udaje. Tak zaczyna się jeden z najlepszych filmów z gatunku sci-fy w historii kina. To również początek powieści o tym samym tytule. 

Adaptacja: Planeta małp - Franklin J. Schaffner (1968)
                   Planeta małp – praca zbiorowa (1974 – serial)
                   Planeta małp – Tim Burton (2001)



8. Przypomnimy to panu hurtowo - Philip K. Dick (1966)
Słabo opłacany pracownik marzy o wyprawie na marsa. Z powodu bardzo wysokich kosztów nie może sobie pozwolić na taką wycieczkę. Postanawia skorzystać z oferty firmy zajmującej się wszczepianiem sztucznych wspomnień. Podczas zabiegu dochodzi do komplikacji. Nasz bohater przypomina sobie, że rzeczywiście był już wcześniej na marsie w roli tajnego agenta. Wraca do domu, gdzie powracają  dalsze wydarzenia. Prowadzi to do nieoczekiwanego finału.

Adaptacja: Pamięć absolutna - Paul Verhoeven (1990)
                    Pamięć absolutna - Len Wiseman (2012)





7. Egzorcysta - William Peter Blatty (1971)
Historia 12-letniej dziewczynki opętanej przez szatana oraz walki księdza z demonem stała się jednym z najbardziej przerażających horrorów wszech czasów. Nie byłem wiele starszy od głównej bohaterki, kiedy po raz pierwszy ten film widziałem. Wtedy wywarł na mnie niesamowite wrażenie. Tak pozostało do dziś. Przy okazji każdego kolejnego seansu włosy jeżą się na głowie. Do niedawna – jak pewnie również większość z was – nie wiedziałem o istnieniu książki. A taka pozycja powstała i to pozycja obowiązkowa wśród miłośników literackich horrorów.

Adaptacja: Egzorcysta - William Friedkin (1973) 



6. Shrek! - William Steig (1990)
Któż z nas nie zaśmiewał się do łez podczas seansu Shreka. Dostaliśmy fenomenalną opowieść o przygodzie, wyprawie i sile miłości. Dostaliśmy kreskówkę bardziej dla dorosłych niż dla dzieci; kreskówkę, która przeniosła nas w świat komputerowej animacji 3d (mimo, że nie była pierwszą w tej technologii.) Nic dziwnego, że nikt nie pamięta dziś książeczki liczącej sobie raptem 32 strony. Takowa powstała blisko trzy dekady temu i jeśli chcecie to - w formie ciekawostki - sięgnijcie po nią.

Adaptacja: Shrek - Andrew Adamsona i Vicky Jenson (2001)







5. Niemoralna propozycja - Jack Engelhard (1988)
Film cięższy gatunkowo od poprzedniej pozycji i zdecydowanie kierowany tylko do osób dorosłych. Milion dolarów za noc z twoją żoną. Żadnych pytań i tylko kilka chwil na zastanowienie. Przed taką propozycją stanął bohater Niemoralnej propozycji. Jakiej udzielił odpowiedzi? To już musicie zobaczyć na filmie, a najlepiej przeczytać w książkowym pierwowzorze!  

Adaptacja: Niemoralna propozycja - Adrian Lyne (1993)






4. Podziemny krąg - Chuck Palahniuk (1996)

Thriller psychologiczny opowiadający o dziwnej znajomości dwóch wydawałoby się przeciwstawnych osobowości. Kiedy Jack w jednym momencie traci wszystko, pomocną dłoń wyciąga do niego niedawno poznany człowiek - Tyler. Jack dąży do samodoskonalenia, Tyler uważa, że samodoskonalenie jest możliwe tylko przez ból i nieszczęścia. To prowadzi bohaterów do pojedynku pięściarskiego na parkingu przed lokalem, a w dalszej perspektywie do „podziemnych” walk. Lepsza od perfekcyjnie zagranego, przez Edwarda Nortona i Brada Pitta, filmu może być tylko książka.

Adaptacja: Fight club – David Fincher (1999)




3. Lista Schindlera - Thomas Keneally (1982)
Opowieść o niemieckim przedsiębiorcy Oskarze Schindlerze jest znana. Filmu w reżyserii Stevena Spielberga również nie trzeba nikomu przedstawiać. Zagadką do niedawna pozostawała książka, ponieważ ciężko było ja dostać w języku polskim. Za sprawą wznowienia wydawnictwa, od 2008 r. o tą powieść dużo łatwiej.

Adaptacja: Lista Schindlera - Steven Spielberg (1994)







2. Nothing Lasts Forever - Roderick Thorp (1979)
Magnetum opus w dokonaniach pisarskich Thorpa. Wciągająca historia detektywa, przypadkowo wplątanego w atak terrorystyczny na japoński wieżowiec Nakatomi. Akcja książki jest wartka, opowieść ciekawa, ale przy tym jest też chaotyczna i miejscami naiwna. Oscarowy film z Brucem Willisem można polecić tutaj zdecydowanie bardziej. 

Szklana pułapka - John McTiernan (1988)








1. Dziecko Rosemary - Iry Levin (1967)
Wielokrotnie nagradzany film Romana Polańskiego. Świetnie zagrany i wyreżyserowany, nawet teraz (po 50 latach) trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej minuty. Dziecko Rosemary to historia młodej, brzemiennej kobiety, mgliście pamiętającej poczęcie swojego dziecka. Wraz z biegiem wydarzeń poznajemy sąsiadów głównej bohaterki – satanistów odprawiających nad nią mroczne rytuały. Kobieta przeczuwa, że coś z jej dzieckiem może być nie w porządku, z czasem zaczyna podejrzewać męża o uczestnictwo w spisku. Czas rozwiązania zbliża się nieubłaganie, a napięcie rośnie. 

Adaptacja: Dziecko Rosemary – Roman Polański (1968)


PS. Szklana pułapka to jakieś dziwactwo, bo ani oryginalny tytuł książki (Nothing Lasts Forever), ani filmu (Die Hard) nic z polskim tłumaczeniem nie ma wspólnego.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz