poniedziałek, 26 listopada 2018

Zapowiedzi książkowe - grudzień 2018 r.


Listopad nas nie rozpieścił, za to w grudniu dostajemy rekompensatę w postaci fantastycznych zapowiedzi. Zobaczcie co przygotowali wydawcy.

1. Krucjaty. Arabska perspektywa  - Paul M. Cobb

Autor prezentuje zjawisko świętej wojny w średniowieczu z perspektywy islamu. Poszerza zarówno geograficzne, jak i chronologiczne ramy przyjmowane przez historyków opisujących zjawisko wypraw krzyżowych z perspektywy Europy Zachodniej. Według Cobba walki w Ziemi Świętej to tylko część znacznie szerszego konfliktu, który objął również terytorium Hiszpanii oraz Sycylii i nie zakończył się wraz z upadkiem Akki w 1291 roku. W przeciwieństwie do wielu historyków zajmujących się tematyką wypraw krzyżowych, autor poddaje dokładnej analizie źródła zachodnie oraz arabskie, w nowym świetle ukazując konflikt, który wywarł ogromny wpływ nie tylko na średniowieczną Europę, ale i świat współczesny.




Premiera: 2018-12-01

***
2. Zwiadowcy. Tom 14. Pojedynek w Araluenie - John Flanagan

14. tom z bestsellerowej serii fantasy

Polscy czytelnicy, podobnie jak przy poprzednim tomie, będą mogli jako pierwsi na świecie zapoznać się z nowymi przygodami uwielbianych bohaterów.
Król Duncan i jego córka, księżniczka Kasandra, są uwięzieni w południowej wieży zamku Araluen. Daleko na północy niewielki oddział Sir Horace’a oraz dowódca Korpusu Zwiadowców Gilan tkwią w starym forcie oblężonym przez Klan Czerwonego Lisa. Młoda zwiadowczyni Maddie musi dotrzeć do drużyny Czapli i przekonać jej przywódcę Hala, by ruszyli na pomoc Horace’owi i Gilanowi.
Wydawana od 2009 roku seria o przygodach zwiadowcy Willa oraz jego mistrza Halta cieszy się niesłabnącą popularnością wśród coraz to nowych czytelników. Pierwszy tom sprzedał się w ponad 150 tysiącach egzemplarzy, fani organizują kolonie pod szyldem Zwiadowców, a fanpage Zwiadowcy liczy ponad 30 tysięcy fanów. Seria składa się z 14 woluminów, autor napisał też dwa tomy prequelu.

Premiera: 2018-12-12

***

3. Rzeczpospolita Obojga Narodów. Dzieje agonii. Tom 3 -  Jasienica Paweł

"Dzieje agonii", część trzecia trylogii "Rzeczpospolita Obojga Narodów" (opublikowana w 1972 roku), opisuje dramatyczne dla naszej historii lata 1696-1795, nasilający się proces upadku państwa prowadzący do tragicznego końca. Sprzyjało temu burzliwe panowanie Augusta II zwanego Mocnym (1697-1706, 1709-1733) i jego syna Augusta III (1733-1763) z saskiej dynastii Wettinów, przeplecione krótkotrwałymi epizodami rządów Stanisława Leszczyńskiego (1704-1709 i 1733-1736). Wykorzystując prywatę magnatów, bezsilność zrywanych sejmów, Rosja skutecznie przeciwstawiła się próbom reform ustroju, stając się gwarantem istniejącej w Rzeczypospolitej sytuacji. Objęcie tronu przez Stanisława Augusta Poniatowskiego (1764-1795), rzecznika reform i wzmocnienia państwa, doprowadziło do wybuchu konfederacji barskiej (1768-1772), po którym nastąpił pierwszy rozbiór Rzeczypospolitej między Rosję, Prusy i Austrię. Dalsze dzieło wewnętrznej odbudowy kraju obaliły konfederacja targowicka (1792) i interwencja wojsk rosyjskich zakończona drugim rozbiorem Rzeczypospolitej. W ślad za klęską powstania kościuszkowskiego (1794) nastąpił trzeci rozbiór i abdykacja króla (1795) oraz utrata państwowości na ponad stulecie. Według Pawła Jasienicy kraj zgubiły grzechy dawnej historii. "Od wygaśnięcia Piastów aż po dni Stanisława Augusta interesy władzy i narodu zbyt często wyglądały jak dwie linie rozbieżne, niekiedy znajdowały się w ostrym konflikcie".


Premiera: 2018-12-04

***

4. Pies w studni. Kot w windzie czyli rekonkwista  - Marcin Wolski 

Bohaterem powieści "Pies w studni" jest Alfredo Derossi zwany Il Cane, czyli Pies, żyjący w XVII wieku w fikcyjnej republice Rosettinie położonej gdzieś we Włoszech. Wolnomyśliciel, malarz, filozof i obieżyświat. Skazany za herezje na śmierć wskutek pewnych wydarzeń zamiast na dnie studni śmierci ląduje w 2001 roku we współczesnym nam świecie, jako Aldo Gurbiani, magnat medialny, jego alter ego. Barokowa Italia i zdemoralizowany świat XXI wieku.
"Kot w windzie czyli rekonkwista" przynosi kolejną podróż w czasie i wymiarze – Gurbiani-Derossi wraca, tym razem tłem jest epoka muszkieterów i piratów, inkwizycji i krwawych wojen, a potomkowie podbitych przez Corteza Azteków szykują się do krwawej rekonkwisty.
Jak zawsze u Wolskiego mistrzowska narracja, bogaty język i plastyczne opisy. Wyobraźnia autora nie zna granic.

Premiera: 2018-12-04

***

5. Piotr Wielki. Geniusz i szaleństwo - Henri Troyat

Porywająca literacka biografia pióra znakomitego historyka i pisarza, laureata Nagrody Goncourtów.

Tytan zmagający się ze słabością, bezwładem i zacofaniem swego ogromnego imperium. Olbrzym górujący wzrostem nad otoczeniem, mocarz łamiący w rękach podkowy ulega prymitywnym instynktom. Prostak w obyczajach znajdujący upodobanie w obżarstwie, pijaństwie, rozpuście i błazenadach, rozmiłowany w europejskiej cywilizacji, do której przemocą chce wprowadzić Rosję. Jowialny towarzysz biesiad i bezwzględny autokrata bez wahania przelewa krew poddanych, własną ręką zadaje śmierć zbuntowanemu synowi. Ów władca niezmierzonego kraju uprawia wiele zawodów, umie posługiwać się kompasem, siekierą cieśli i katowskim toporem. Potrafi budować okręty i wyrywać zęby. Wojuje kosztem tysięcy ludzkich istnień z Turkami i Szwedami, poświęca życie tysięcy, wznosząc na moczarach nową stolicę. Owładnięty obsesją uczynienia europejskiego mocarstwa z biednego i zacofanego kraju, obala je z niewiarygodną zaciekłością, obcinając brody i głowy, narzucając swym rodakom europejskie stroje i poglądy. Przeprowadza radykalne reformy, tworzy regularną armię i flotę, kładzie podwaliny przemysłu, buduje drogi, zakłada szkoły, unowocześnia rolnictwo za cenę zniewolenia narodu, wydanego na łup skorumpowanej biurokracji.
Gdyby nie świadectwa historyczne, można by sądzić, że car Piotr I Wielki jest mitycznym tworem ludowej wyobraźni, nie zaś autentyczną postacią z krwi i kości.


Premiera: 2018-12-04

***
6. Dynia i jemioła. Nietypowe historie świąteczne (okładka twarda) - Aneta Jadowska

Świąteczny koniec roku, okres od Halloween do sylwestra. Oto magiczny czas między dynią a jemiołą

Dora Wilk, Nikita, Witkacy, Karma, Malina, Roman, Baal i inni przybywają z nowymi historiami. Burzliwe przygody i ciepłe opowieści - wszystko, czego trzeba, by przegonić zimową chandrę.

Słodkie i ostre, romantyczne i całkowicie nieprzewidywalne. Opowiadania ze świata Thornu są jak czekoladki w doskonałej bombonierce. Nie poprzestaniesz na jednym.

Najpyszniejsze opowiadania tej zimy!


Premiera: 2018-12-12

***

7. Każde martwe marzenie. Opowieści z meekhańskiego pogranicza  - Robert M. Wegner
Długo wyczekiwana odsłona najgłośniejszego polskiego fantasy ostatnich lat!


„Opowieści z meekhańskiego pogranicza” Roberta M. Wegnera to barwny, epicki fresk, w którym splatają się losy pełnokrwistych postaci, a ludzkie dramaty sąsiadują z intrygami bogów i tajemnicami sprzed tysięcy lat. Bestsellerowy cykl docenili czytelnicy nie tylko w Polsce, ale i w Rosji, gdzie „Opowieści…” zdobyły nagrodę najlepszej fantasy roku.



Premiera: 2018-12-12





PS. Opisy wydawców.
PS. 2. Gęsie pióro w swojej biblioteczce pieczołowicie przechowuje Rzeczpospolitą Obojga Narodów w starej wersji z białą obwolutą i nie odda nikomu!



2 komentarze:

  1. Czytałam już książkę pani Jadowskiej i bardzo mi się podobała :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Chętnie po nią sięgne ;-) Na grudzień została zapowiedziana wersja w twardej okładce.

    OdpowiedzUsuń