sobota, 30 listopada 2019

Zapowiedzi książkowe - grudzień 2019 r.

Idą święta, szał zakupów prezentowych, wcześniej jeszcze mikołajki i jak wiadomo najlepszym prezentem jest książka. Problem w tym, że wydawniczo grudzień zapowiada się mizernie. Takiej biedy nie mieliśmy od wielu miesięcy! Dziś raptem kilka pozycji, które starają się ratować sytuację.

1. Wigilia pełna duchów -  praca zbiorowa 
Po popularności `Opowieści wigilijnej` Charlesa Dickensa, w wiktoriańskich gazetach i czasopismach często pojawiały się opowieści o duchach w czasie świąt Bożego Narodzenia, a czytanie ich przy świecach lub przy kominku stało się coroczną tradycją. Zbiór świątecznych opowieści grozy reprezentuje mieszankę różnorodnych stylów i motywów wspólnych dla wiktoriańskiej fikcji o duchach i obejmują dzieła niegdyś popularnych autorów, takich jak Elizabeth Gaskell, Edith Wharton, M.R. James, F. Marion Crawford czy Andrew Haggard, a także wkład anonimowych lub całkowicie zapomnianych pisarzy.


Premiera: 2019-12-02



***
 
2.  W kręgu upiorów i wilkołaków - Bohdan Baranowski
Jedna z najważniejszych książek na temat słowiańskiej demonologii!

Strzygonie, zmory, południce, latawce, kikimory, leśne duchy, wąpierze, przypadki polowań na czarownice w kraju nad Wisłą - zostały tu opisane szczegółowo, okiem prawdziwego znawcy tematu.

Autor w sposób rzetelny i przejrzysty poddaje analizie demoniczne istoty, występujące w mitologii słowiańskiej, a także opisuje wierzenia, które przywędrowały do miast za sprawą zabobonnych mieszkańców wsi.

Ta książka to wyjątkowe i kompletne źródło wiedzy na temat słowiańskich wierzeń i podań, stanowiące inspiracje zarówno dla badaczy tematu, jak i twórców gier, filmów czy fanów fantastyki.

Premiera: 2019-12-02
 
***
 
3. Syn Słońca. Wujek Sknerus i Kaczor Donald. Tom 1 - Rosa Don
Nowa kolekcja komiksów z Kaczogrodu.

„Wujek Sknerus i Kaczor Donald – Syn Słońca” to pierwszy tom cyklu prezentującego komiksy Dona Rosy, uważanego za następcę Carla Barksa i jednego z najwybitniejszych twórców historii osadzonych w świecie disnejowskich kaczek z Kaczogrodu. Rosa jest między innymi autorem epickich opowieści z cyklu „Życie i czasy Sknerusa McKwacza”, przedstawiających losy najbogatszego kaczora świata, który wykluł się w Szkocji, a potem wyemigrował do Stanów Zjednoczonych i w różnych zakątkach świata pomnażał swój majątek. Kreska Dona Rosy jest niepowtarzalna i rozpoznawalna na pierwszy rzut oka, lecz realia świata przedstawionego wiernie odwzorowują twórczość mistrza Carla Barksa. Kolekcja dowodzi, że wybitny dorobek Dona Rosy znacznie wykracza poza cykl o dziejach Sknerusa.

Premiera: 2019-12-04

***

4.  Żywoty pań swawolnych - Brantome 
Brantome, jako rasowy Francuz, widział przede wszystkim kobietę. Patrzy na to osobliwe stworzenie oczyma naiwnego zaciekawienia; wszystko go w niej interesuje: anatomia, umysłowość, skłonność, obyczaje, wszystko to opisuje wiernie ze współczesnych żywych wzorów, czerpanych w najwyższych, często koronowanych sferach, nie przebierając z goła w wyrażeniach, wciskając subtelne nieraz obserwacje w język zabawnie kłócący się ze swoim tematem, czasem paradny naiwnością, czasem monstrualny bezwstydnym obnażeniem i lubowaniem się w szczegółach, a mimo to zawsze okraszany na wskroś sceptycznym i filuternym uśmiechem dworskiego bywalca.
Ostrzegamy, że książka Brantome`a ma opinię wysoko gorszącą choć jednocześnie stanowi cenny dokument obyczajowości epoki.
f
Premiera: 2019-12-04

***

5. Matka Noc - Kurt Vonnegut
Pierwsza `polityczna` powieść Kurta Vonneguta ukazująca dramat człowieka uwikłanego w grę sił, które go przerastają.
Amerykański pisarz Howard W. Campbell jr, umieszczony podczas II wojny światowej przez amerykański wywiad w samym sercu nazistowskiej machiny propagandowej, po latach staje przed sądem państwa Izrael jako zbrodniarz wojenny. Jego osobą interesuje się również wywiad radziecki... Życie Howarda W. Campbella jr. zmienia się w koszmar, z którego jedynym wyjściem może okazać się śmierć.
W 1996 roku powstała ekranizacja tej powieści, wyreżyserowana przez Keitha Gordona. W głównej roli wystąpił Nick Nolte.

Premiera: 2019-12-10


 ***



PS. Opisy wydawców.






7 komentarzy:

  1. Hmmm, ten Baranowski zapowiada się bardzo ciekawie...

    OdpowiedzUsuń
  2. Nr 1 mnie przekonuje, chyba się zainteresuję

    OdpowiedzUsuń
  3. W grudniu pojawi się kilka naprawdę mocnych premier, ale przecież grudzień to przede wszystkim Święta! A jeśli tak to polecamy szczególnie "Wigilię pełną duchów" - zbiór wciągających opowiadań, które warto poznawać niespiesznie i koniecznie w domowym zaciszu, gdy za oknem ciemno, a w kącie migają choinkowe światła. :)

    OdpowiedzUsuń