Strony

czwartek, 6 czerwca 2019

Zapowiedzi książkowe - czerwiec 2019 r.

Długo zwlekałem z zestawieniem nadchodzących premier książkowych na miesiąc czerwiec. Ociągałem się, bo nie bardzo było co polecić i liczyłem, że może jednak coś się jeszcze ciekawego pojawi. Nie pojawiło się. Początek wakacji zapowiada się biednie pod względem nowości, stąd tylko cztery pozycje dziś.

1. Teheran o zmierzchu - Salar Abdoh
Frapująca moralizatorska przypowieść o poczuciu własnej tożsamości i wygnaniu, o więzach przyjaźni i granicach lojalności.
Jest rok 2008. Reza Malek wiedzie skromne, ale całkiem znośne życie – mieszka w niewielkim lokum w Harlemie, na miejscowym uniwersytecie naucza „kreatywnego reportażu”, ma szczęście pozostawać daleko od krwawych konfliktów w Iraku i Afganistanie, gdzie występował jako reporter, tłumacz, a od czasu do czasu także kochanek dziennikarki celebrytki, która już dawno przeniosła swoje zainteresowanie na innych mężczyzn. Pewnego dnia po krótkiej rozmowie telefonicznej Reza z niechęcią powraca do Teheranu. Po przybyciu na miejsce odkrywa, że jest gorzej, niż się spodziewał: miasto znajduje się na skraju rewolucji, a zaginiona matka Rezy, która podobno uciekła z kochankiem przed rewolucją, żyje i ma się dobrze. Co gorsza, ktoś nastaje również na jego życie.

Premiera: 2019-06-12

***
 
2.  Odwet - Vincent V. Severski
Kontynuacja powieści `Zamęt`.

Waldemar Zenonik, oficer polskiego wywiadu, ginie w Algierze, wykonując misję związaną z kontraktem Polskiego Koncernu Zbrojeniowego. Ślady wskazują na Al-Kaidę. W tym samym czasie w Baku inny oficer wywiadu, Robert Kunicki, spotyka się z Jewgienijem Morozowem - dziennikarzem i rosyjskim szpiegiem. Wkrótce po rozmowie umiera na atak serca. Tajemnicze śmierci polskich agentów wzbudzają zainteresowanie Rosjan. Pułkownik GRU Arsen Fiedotow bacznie śledzi sytuację na polskiej scenie politycznej. Stawka jest szczególnie wysoka - zbliżają się wybory parlamentarne. Sekcja Romana Leskiego otrzymuje zadanie specjalne - prześwietlenie bohatera z Iraku, Olgierda Rubeckiego, który startuje w wyborach i zagraża partii rządzącej. Okazuje się, że w sprawach Rubeckiego i oficerów pojawiają się te same nazwiska. Członkowie tajnej komórki Agencji Wywiadu znowu w akcji!


Premiera: 2019-06-20

***

3. Rakietowi miliarderzy Elon Musk, Jeff Bezos i nowy wyscig kosmiczny - Tim Fernholz
ODLICZANIE DLA KOSMICZNYCH MILIARDERÓW TRWA!

Wielu mówiło, że receptą na to, jak najszybciej zarobić duże pieniądze w branży kosmicznej, jest wejść z jeszcze większą sumką.
- Elon Musk

Relacja z pierwszej ręki o nowym wyścigu w kosmos i o tym, jak Elon Musk i Jeff Bezos wydają miliardy dolarów z własnej kieszeni, by podbić przestrzeń kosmiczną i przekroczyć ostateczną granicę.

Tuzy biznesu stawiają własne fortuny na budowę statków kosmicznych, jednak wciąż nie wiadomo, czy eksploracja kosmosu okaże się dochodową inwestycją, sposobem na zbawienie ludzkości czy też... zabrnie w ślepą uliczkę.

Dzięki reportażowi Tima Fernholza mamy szansę podejrzeć branżę w trakcie prawdziwej rewolucji. NASA pragnie ocalić ambitny program eksploracji kosmosu. Giganci tacy jak Boeing i Lockheed Martin usiłują dorównać nowym rywalom, lobbyści walczą o środki publiczne, a ustawodawcy usiłują nie dopuścić do tego, by nowy wyścig kosmiczny wywołał globalny konflikt.

Dzięki dostępowi do poufnych informacji oraz dotarciu do kierowników najwyższego szczebla firm takich jak SpaceX, na czele z samym Muskiem, NASA oraz Blue Origin, Boeing, Lockheed Martin, Orbital ATK czy Virgin Galactic Fernholz tworzy pasjonującą opowieść o rywalizacji i przetrwaniu w tej wymagającej branży. 

Premiera: 2019-06-20

***

4. Życie średniowiecznej kobiety - Joseph Gies, Frances Gies
Poznaj świat, który zainspirował George`a R.R. Martina.
Chcesz wiedzieć, jak wyglądało życie kobiet w średniowieczu?

Musiały walczyć o swoje prawa, dbać o ognisko domowe, a na temat ich ciała najwięcej do powiedzenia mieli... księża. Brzmi znajomo? Codzienność średniowiecznych niewiast w pewnych aspektach niewiele się różniła od realiów znanych współczesnym kobietom.

Dwoje cenionych historyków zabiera nas w fascynującą podróż śladami średniowiecznych kobiet. Przedstawia nam sylwetki niewiast spełniających się w roli matek, sprawujących z mężami władzę i tych uciekających przed zalotnikami do zakonów. Królowe i służące. Mniszki i morderczynie. Żony i kochanki. Femme fatale wykorzystujące swoje ciało do zdobywania tytułów i majątku.

Niektóre z nich nie cofały się przed najpodlejszymi intrygami i po trupach dążyły do celu. Inne wykazywały się nieprzeciętnymi zdolnościami, wpływały na decyzje polityczne swoich mężów albo spełniały się jako opiekunki ogniska domowego. Historia tych kobiet to porywająca wyprawa w świat średniowiecznych układów.

Oglądasz "Grę o tron"?
Czy Daenerys lub Cersei mogły istnieć w rzeczywistości? Tworząc fascynujące i silne kobiece charaktery, George R.R. Martin czerpał garściami z historii średniowiecza. Opisy dworskich intryg, walki o władzę i nieposkromionych kobiecych ambicji zostały oparte na prawdziwych wydarzeniach.

"Życie średniowiecznej kobiety" to kolejna książka wybitnych badaczy, których pozycje inspirowały Georga R.R. Martina przy tworzeniu "Pieśni lodu i ognia". Jest to lektura obowiązkowa dla jego fanów oraz miłośników historii średniowiecza.

  
Premiera: 2019-06-21

***

PS. Opisy wydawców.



2 komentarze:

  1. Widziałam nową książkę Severskiego na targach w Warszawie.

    OdpowiedzUsuń