Strony

sobota, 27 kwietnia 2019

Zapowiedzi książkowe - maj 2019 r.


Koniec miesiąca to jak zawsze czas na zapoznanie się z zapowiedziami książkowymi. Na początek wiosny dostaniemy same dobre tytuły, maj pod względem literatury będzie bardzo owocny. Wszystkie tytuły są warte uwagi, ale jeden z nich szczególnie. W maju światło dzienne ujrzy kontrowersyjna  i zarazem długo wyczekiwana pozycja. 


1. Bakly. Szukanie Śmierci - Miroslav Zamboch
Bakly przybywa do Grafzatzy, jednego z największych i najbogatszych miast Imperium Crambijskiego. Zmęczony życiem i do cna wyczerpany, zbiera resztki sił by pomóc jedynej osobie, na której mu zależy. Nie myśli już o przyszłości, po prostu robi to, w czym jest najlepszy. Zabija.

Młoda baronowa Münchauzen próbuje uratować od bankructwa posiadłość dziadka nawiązując stosunki handlowe z bogatymi kupcami i szlachtą.

Wielki mistrz klanu Rumielka desperacko stara się rozwikłać sekret starożytnego magicznego artefaktu, który ma nadzieję wykorzystać jako broń w nadchodzącej globalnej wojnie.
Ostatecznie jednak nic nie jest tym, czym się wydaje. Wszystkie ścieżki w końcu splotą się w węźle walki o najwyższą stawkę.

Premiera: 2019-05-16

***
 
2.  Listy zza grobu - Remigiusz Mróz
Największe tajemnice drzemią w małych miasteczkach.

Dwadzieścia lat po śmierci ojca Kaja Burzyńska wciąż otrzymuje od niego wiadomości. Zadbał o to, przygotowując je zawczasu i zlecając coroczną wysyłkę tego samego, pozornie przypadkowego dnia. Po czasie Kaja traktuje to już jedynie jako zwyczajną tradycję - aż do momentu, gdy w listach zaczyna dostrzegać drugie dno...

Tymczasem do miasteczka po dwudziestu dwóch latach wraca Seweryn Zaorski. Patomorfolog i samotny ojciec dwójki dzieci kupuje zrujnowany dom rodzinny Kai i rozpoczyna remont. W zniszczonym garażu odnajduje zamurowaną skrytkę z materiałami, które rzucają nowe światło na sprawę sprzed dwóch dekad...


Premiera: 2019-05-15

***

3. Po piśmie - Jacek Dukaj
Koniec pisma i człowiek tracący podmiotowość w nowym dziele Jacka Dukaja.

Intelektualna podróż wokół najbardziej fascynujących zagadnień współczesnej cywilizacji - aż do jej kresu i do kresu człowieka.

Przez ostatnich kilka tysięcy lat pismo, książki i biblioteki były nośnikami i skarbnicami wiedzy. Technologia pisma stworzyła cywilizację człowieka. Myślenie pismem oznacza myślenie symbolami, ideami i kategoriami. Daje bezpośredni dostęp do wnętrza innych: ich emocji, przeżyć i poczucia `ja`. Wyniósłszy tę umiejętność na wyżyny sztuki, w istocie tworzy nasze życie duchowe.

W `Po piśmie` Dukaj pokazuje ludzkość u progu nowej ery. Kolejne technologie bezpośredniego transferu przeżyć- od fonografu do telewizji, internetu i virtual reality - wyprowadzają nas z domeny pisma. Stopniowo, niezauważalnie odzwyczajamy się od człowieka, jakiego znaliśmy z literatury - od podmiotowego `ja`.

`Mechanizm `wyzwalania z pisma` napędzają miliardy codziennych wyborów producentów i konsumentów kultury. Nie napiszę listu - zadzwonię. Nie przeczytam powieści - obejrzę serial. Nie wyrażę politycznego sprzeciwu w postaci artykułu - nagram filmik i wrzucę go na jutjuba. Nie spędzam nocy na lekturze poezji - gram w gry. Nie czytam autobiografii - żyję celebów na Instagramie. Nie czytam wywiadów - słucham, oglądam wywiady. Nie notuję - nagrywam. Nie opisuję - fotografuję`.

Literatura, filozofia, popkultura, neuronauka i fizyka - zaglądamy za kulisy cywilizacji i odkrywamy, że to nie człowiek posługuje się stworzonymi przez siebie narzędziami, ale to one coraz częściej posługują się człowiekiem.

Nadchodzą czasy postpiśmienne, gdy miejsce człowieka-podmiotu i jego `ja` zajmują bezpośrednio przekazywane przeżycia.

`Czy mogę powiedzieć o sobie: `jestem oglądaniem serialu`, `jestem śledzeniem celebów na Instagramie`?`

Człowiek staje się maszyną do przeżywania. 

Premiera: 2019-05-15

***

4. Czarownice. Salem, 1692 - Stacy Schiff
Procesy w Salem to jeden z niewielu momentów amerykańskiej historii, w którym kobiety odegrały najważniejszą rolę. Jeden z mroczniejszych.

Panika wybuchła na początku 1692 roku podczas wyjątkowo ostrej zimy w Massachusetts. Siostrzenica pastora zaczęła wić się i wyć. Histeria szybko się rozprzestrzeniła. Sąsiedzi oskarżali sąsiadów, mężowie żony, rodzice i dzieci oskarżali siebie nawzajem. Wszystko trwało niespełna rok – przez ten czas powieszono dziewiętnaście osób, a pewnego starca ukamienowano. W centrum kryzysu znalazły się nastolatki, głośne i dosadne.

Stacy Schiff przedstawia trudy nastoletniego życia w purytańskiej społeczności. Opowiada, o jaką stawkę grali rządzący. Wyjaśnia zasady surowej wiary, niebezpieczne położenie mieszkańców kolonii, którzy znaleźli się na granicy "odludnej, kamienistej, jałowej, krzaczastej i porośniętej puszczami dziczy", pośród zamętu.

Schiff wydobywa na wierzch lęki trawiące pierwszych Amerykanów, by rewelacyjnie zestawić je z dzisiejszymi niepokojami. W epoce religijnej gorączki i niewidzialnych wrogów ta fascynująca historia staje się ważniejsza niż kiedykolwiek.

"Czarownice" to porywająca opowieść o pierwotnej amerykańskiej tajemnicy, napisana świetnym językiem przez jedną z najbardziej uznanych historyczek.

  
Premiera: 2019-05-15
  
***

5. Tylko nie mów nikomu - Tomasz Sekielski
„Tylko nie mów nikomu” – słowa szeptane do ucha ofiary. Klucz do mrocznej tajemnicy skrzywdzonych dzieci, które osamotnione, bez nadziei na pomoc musiały żyć w strachu, poczuciu winy i wstydu. Dopiero jako dorośli ludzie są w stanie zmierzyć się z krzywdą, jaką im wyrządzono. Oparta na relacjach ofiar, zeznaniach świadków i kościelnych dokumentach historia ukrywanej przez lata wstrząsającej prawdy o przypadkach pedofilii wśród polskich duchownych. Tomasz Sekielski odsłania mechanizmy tuszowania przestępstw popełnionych na dzieciach i opisuje system, w którym ważniejszy niż dobro ofiar jest interes Kościoła i oprawców w sutannach. Odpowiadają za to konkretni kościelni hierarchowie, którzy uczestniczyli w zmowie milczenia i swoimi zaniechaniami przyczyniali się do kolejnych ludzkich tragedii. Książka z gatunku literatury faktu, efekt ponadrocznego dziennikarskiego śledztwa przeprowadzonego w ramach przygotowań do filmu dokumentalnego o tym samym tytule. Ponieważ zarejestrowanego materiału było bardzo dużo, powstała publikacja, która jest rozszerzeniem filmu. Zawiera historie nieuwzględnione w ostatecznej wersji dokumentu, a także wypowiedzi ekspertów: seksuologa, teologa, prawnika.

Premiera: 2019-05-15

***
  
6. Wielki projekt - Leonard Mlodinow, Stephen W. Hawking
Ostateczna zagadka życia, Wszechświata i wszystkiego wokół.

Hawking daje odpowiedzi, których nie zdołał znaleźć Einstein.

Dzieło jednego z najwybitniejszych współczesnych naukowców i myślicieli, które stało się źródłem ogólnoświatowych kontrowersji, zarówno wśród wierzących, jak i ateistów. Stephen Hawking stwierdza bez cienia wątpliwości: `Wszechświata nie stworzył ani Bóg, ani istoty nadprzyrodzone. Wszechświat powstał w sposób spontaniczny w wyniku działania fundamentalnych praw grawitacji. Nie trzeba przywoływać Boga, aby opisać proces stworzenia`.

Wielki Projekt to zwięzły, napisany przystępnym językiem przewodnik po odkryciach, które na nowo kształtują poglądy na istotę życia i mogą podważyć podstawowe założenia wiary. To książka, która nie pozostawi nikogo obojętnym.

Premiera: 2019-05-22

***

7. Medyceusze - Mark Hollingsworth
Medyceusze – fundatorzy najpotężniejszego europejskiego domu bankowego w XV wieku – władali Florencją od 1434 roku. Pod ich rządami miasto rozkwitło, stając się wiodącym ośrodkiem artystycznym i kolebką renesansu. Wtedy tworzyli Leonardo da Vinci, Botticelli, Donatello, FraAngelicoczy Michał Anioł. Ten znakomity ród wydał trzech papieży (Leon X, Leon XI, Klemens VII) oraz dwie królowe francuskie (Katarzyna Medycejska i Maria Medycejska).

Czy ten utrwalony przez wieki wizerunek florenckiego rodu jest prawdziwy, czy może jest to fikcja powtarzana tak wiele razy, że zyskała status faktu? Czy Medyceusze faktycznie byli szlachetnymi mecenasami sztuki i humanizmu? A może, zupełnie jak Borgiowie, byli w rzeczywistości przebiegłymi, niemoralnymi tyranami, nienawidzonymi w mieście, w którym siłą przejęli władzę?

Premiera: 2019-05-23

***

8. Cari Mora - Thomas Harris
Thomas Harris, twórca Hannibala Lectera, autor Milczenia owiec i Czerwonego smoka, wraca po 13 latach z nową książką. Cari Mora to wciągająca opowieść o złu, chciwości i mrocznej obsesji - Harris w najwyższej formie!

Przestępcy od lat próbują wytropić skarb ukryty pod posiadłością należącą niegdyś do Pablo Escobara w Miami Beach. W wyścigu po 25 milionów dolarów w złocie prowadzi targany chorymi namiętnościami Hans-Peter Schneider - człowiek, który zarabia na życie, realizując przerażające fantazje bogaczy.

Na drodze staje mu Cari Mora, piękna strażniczka rezydencji, która znalazła w Stanach schronienie przed przemocą panującą w jej kraju. Schneider wkrótce pozna zaskakujące umiejętności Cari i przekona się, jak silna jest jej wola walki.

Między męskim pragnieniem a kobiecym instynktem przetrwania czają się potwory. A żaden pisarz nie kreuje potworów tak sugestywnie jak Thomas Harris.

Premiera: 2019-05-25

***

PS. Opisy wydawców.



2 komentarze:

  1. Maj to bardzo owocny miesiąc, jeśli chodzi o czytelnicze nowości. Każdy z tych tytułów to zupełnie inne wrażenia i refleksje, a kolejne miesiące powinny przynieść równie wiele interesujących premier.

    OdpowiedzUsuń